Genel

Doğru Promosyon Nasıl Seçilir

Herşeyden önce, 100% doğru promosyon diye bir şey yoktur. Her tanıtım mecrasında olduğu gibi, ürün segmentasyonu, hedef kitle, sektör ve rakip analizi doğru olarak yapılmalıdır. Promosyon bu kritelerler göz önüne alınıp, doğru analizler yapıldıktan sonra uygulanırsa zaten Doğru Promosyana ulaşılmış olur. Son yıllarda reklam mecralarının artması, dijitaldeki agresif tanıtım yöntemleri reklam verenlerin aklını karıştırmış, ve “hedef kitleniz kim” sorusuna mütemadiyen “herkes” diye cevap verilmeye başlanmıştır. Bu yazıda promosyonu daha akılcı ve daha doğru yapmanın bazı yöntemlerini anlatacağız.

1- Ürününüzü Tanıyın

Ürününüzün materyalini, mevsimsel değişiklikleri, boyutunu, ve işlevselliğini tanıyın. Sattığınız ürün kullanıcının hangi problemine çözüm sunuyorsa, promosyonda da o kaygıyla yaklaşın! Örneğin, organik gıdayla uğraşan bir markanın, promosyon tercihinde plastik ürünler yerine craft, geri dönüştürülebilir ürünler kullanması, sattığı ürün hakkında bilinçli olduğunu gösterir. Ya da cam şişede exclusive içecek servisi yapan bir markanın, pet şişelerin mavi kapağını hatırlatacak promosyonlar kullanması düşünülemez. Pazarlanacak ürün ya da hizmetin özellikleri arasından, öne çıkarılmak istenilen niteliği ve tüketiciye nasıl bir yarar sağladığı belirlenmelidir. Çünkü nasıl satacağınızı keşfetmenin yolu, ne sattığınızı tam olarak bilmekten geçer.

2 – Hedef Kitleyi Doğru Belirleyin

Hedef kitleyi doğru olarak belirlemek, tüm tanıtım mecralarının en önemli unsurlarından biridir. Yaş, cinsiyet, gelir durumu, etnik kimlik gibi kriterlerin yanı sıra; kişilik, sahip olunan değerler, yaşam tarzı, ilgi alanları ve hobiler de belirleyici unsurlar arasındadır. Doğru hedef kitleye yapmadığınız bir tanıtım (promosyon, e-mail, açık hava) çöp olup gitmekten de ziyade size negatif olarak geri dönecektir. Örneğin, bir özel okulun, öğretim yılının başlamasıyla dağıttığı ajanda kitleri ve usb bellekler, o yaş aralığındaki çocuklarda merak uyandıracaktır. Üstelik gündelik yaşamlarında kullandıkları nesnelerin okul tarafından promosyon olarak verilmesi, markaya olan sadakati artıracaktır. Ya da farklı bir personadan bahsedecek olursak, yüksek gelir seviyesine hitap eden bir aksesuar markasının, yılbaşında müşterilerine gönderdiği paketin elbetteki özenli, düşünülmüş kısacası “zengin” görünümlü olması gerekir.

3- Şirket Vizyonunuzu Belirleyin

Web sitelerinde ve kataloglarda sıkça gördüğümüz “vizyon-misyon” başlıkları, birbirinden kopyala-yapıştır, anlaşılması zor, jenerik cümlelerden öteye gidememiştir. Bir şirketi vizyonu, üstlendiği hizmeti gerçekleştirirken duyduğu kaygılar, referans aldığı mottolar ve geçmişten gelen şirket kültürü tarafından belirlenir. Örneğin, McDonalds markası, Dünyanın en büyük fast-food zinciridir. Ancak, gerek sattığı ürün, gerek hızlı tüketim olarak adlandırılan sektörde bulunması gereği akla ilk gelen, çabucak karın doyuran lezzetli hamburgerleri olmalıdır! Ancak McDonalds şirket vizyonu gereği hamburger değil “mutluluk” satmaktır. Bu yüzden karton ambalajları sıcak renklerde ve üzerinde gülümseyen bir silüet bulunmaktadır. Tüm bunlarla beraber happy meals (mutlu yemek – mutlu öğün) olarak adlandırdığı serinin verdiği promosyonlar, yüzde gülümseme uyandıracak sempatik oyuncaklardır.

4- Rakiplerinizi Takip Edin

Sizin ekibinizin kaçırdığı bir açıklığı, rakip firmanın pazarlama departmanı ya da reklam ajansı keşfetmiş olabilir. Bu yüzden tanıtım trendlerinin gerisinde kalmamak için rakiplerinizi takip etmekten korkmayın. Bir diğer açıdan da, piyasada aynı ürün ve hizmeti sunduğunuz rakiplerinizin kimlere ulaştığını ve daha önemlisi, kimlere ulaşmadığını belirlemek önemlidir. Örneğin inşaat sektöründesiniz ve rakip firma, evlerini gezen potansiyel müşterilerine kalem, oto kokusu gibi promosyonlar dağıtıyor. Unutmayın ki, müşteriyle iletişim noktasında doğru promosyon her zaman satın alma tercihine pasif de olsa etki eder! Böyle bir durumda, siz de müşterilerinize anahtarlık promosyon hediye edebilirsiniz. Bu, müşterideki mülk sahibi olma hazzını tetikleyen ince bir düşüncedir. Ancak ne olursa olsun rakiplerinizi takip etmekle kopyalamak arasındaki ince çizgiyi kaçırmayın!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın